O firmě | Kontakty | Povedlo se | Kariéra | Podpora | Youtube

× Facebook Sledujte nás na Facebooku Vyplatí se to ;-)

Úvodní stranaČlánky › Otevřený úřad část I – ROZKLIKÁVACÍ ROZPOČET

Otevřený úřad část I – ROZKLIKÁVACÍ ROZPOČET

Zveřejněno: 07.06.2013

Efektivní hospodaření s veřejnými financemi státu je věčné téma politických diskuzí. Diskutujícími jsou nám občanům předkládána čísla, grafy, které bychom si rádi prohlédli a srovnali v kontextu jiných informací a na základě toho se rozhodli, kdo má pravdu a komu tedy dát příště hlas, koho podporovat, volit. Bohužel pro mnoho občanů je předkládání číselných a grafických argumentů diskutujících anonymní, nic neříkající, možná příliš odborné, nebo také občas důkladně zamlžované. Mnohé informace jsou také příliš obecné, neadresné. Pro většinou občanů je určitě snazší zhodnotit, oznámkovat a diskutovat o tom, kolik stojí oprava silnice před domy v jejich obci nebo městě než posoudit, zda jsou účelně vynakládány finance na opravu dopravní infrastruktury ČR. Nicméně efektivnost hospodaření s veřejnými prostředky začíná u Vás na obci, městě a kraji.

Kde mohu informace o hospodaření získat? Velmi jednoduše v nově zřízeném rozklikávacím rozpočtu státu. Každá veřejná organizace totiž předává data svého hospodaření do systému tzv. Statní pokladny ke statistickému vyhodnocení. Detaily naleznete zde: http://www.statnipokladna.cz/ Pomocí rozhraní CSUIS (centrální systém účetních informací státu) jsou data sehrávána, kontrolována, hodnocena a následně prezentována v tzv. Rozklikávacím rozpočtu státu. Ten si může občan obrazit až do úrovně jednotlivé organizace. Data jsou pak prezentována v různých podobách např.:

Srovnání portálů  řešící problematiku rozklikávacích rozpočtů

Na webu naleznete také reakce na výše uvedené prezentace data:

Jak se problematika řeší v zahraničí se můžete podívat např. zde:

Data prezentována státem mají však jednu velkou nevýhodu, která vyplývá z principu a hloubky sehrávaných dat.  Za to v ekonomických systémech obcí a měst  naleznete informace o financování až na úroveň jednotlivých faktur a dalších účetních dokladů. Dobře nastavený ekonomický systém a správně nastavené procesy zpracování ekonomických dokladů a využití technologie elektronických digitálních médií umožňují dat prezentovat přes internet občanům automatizovaně, bez jakéhokoliv zásahu úředníků.  První vlaštovky těchto řešení se již objevili. Příklady naleznete např.:

Rozklikávací rozpočet krajského úřadu, města:

Jak je to u Vás v obci? Jste připraveni otevřít úřad Vašim občanům, máte připraveny ekonomické a schvalovací procesy? Potřebujete získat další informace? Zúčastněte se semináře na využití rozklikávacího rozpočtu v praxi. Detailní informace nalezenet v příloze článku.

Přílohy:

obj_pv412-06 - seminář rozklikávací rozpočet.pdf [189.96 KB]

pozvánka na seminář rozklikávací rozpočet.pdf [249.81 KB]

rozkl_rozpocet_ propagační list.pdf [139.57 KB]

Autor:

Ing. Zdeněk Kindl

Ředitel společnosti. Ŕídí firemní procesy, rozvoj lidských zdrojů, marketingový mix. Vykonává funkci compliance manažera.

tel. 602564366, email: zdenek.kindl@asi.cz