O firmě | Kontakty | Povedlo se | Kariéra | Podpora | Youtube

× Facebook Sledujte nás na Facebooku Vyplatí se to ;-)

Úvodní stranaČlánky › eIDAS již od 1.7.2016 - Změní se něco v el. spisových službách?

eIDAS již od 1.7.2016 - Změní se něco v el. spisových službách?

Zveřejněno: 16.03.2016

Nařízení Evropské unie eIDAS, které vstupuje v platnost od 1.7.2016 není až takovým strašákem, jak se na první pohled zdá.

 

eIDAS zakotvuje celoevropský princip, že důvěryhodnost digitálního dokumentu musí primárně vycházet z dokumentu samotného a z jeho atributů. Z tohoto důvodu prováděcí rozhodnutí EU 2018/1506 zavádí povinnost používat zaručené elektronické podpisy a zaručené elektronické pečetě v souladu se specifikací ETSI (PAdES, XAdES, CAdES), tedy tzv. dlouhodobě ověřitelné (LTV – Long-Term Validation). Což samo o sobě je řešitelné softwarovou úpravou tvorby elektronického podpisu a běžného uživatele se v podstatě nijak nedotkne.

 

Drobný zádrhel to však přeci jen přináší – uvedený dlouhodobě ověřitelný elektronický podpis pro PDF dokumenty (PAdES) je možné plnohodnotně vložit pouze do „novějšího“ formátu PDF/A-2 a vyšší (založeného na PDF verzi 1.7). Doposud běžně užívaný formát PDF/A-1 (založeného na PDF verzi 1.4) bude již nedostatečný. Původci tedy musí mimo jiné inovovat své nástroje na tvorbu PDF/A, včetně konverzních nástrojů.

 

Každopádně se nemusíte bát, naši implementátoři, vše s Vámi proberou a navrhnou úpravy tak, aby výše uvedené nebylo pro organizaci strašákem.

Zdroj: www.gordic.cz

Autor:

Mgr. Jaromír Filip

Spisová služba, ECDL

Univerzální lektor schopný jedním dechem fundovaně vysvětlit vše od Spisové služby (SSD, SSL) a její metodiky, přes agendy navázané na spisovou službu (Czech POINT, základní registry, ...) až po ECDL školení a testy.