O firmě | Kontakty | Společenská odpovědnost | Kariéra | Podpora | Fotogalerie

Úvodní stranaČlánky › Opět proběhl útok na naše počítače

Opět proběhl útok na naše počítače

Zveřejněno: 29.06.2017

Tento týden ve světě neútočil ransomware, ale nebezpečný wiper.

Měl jediný cíl
: Nadobro zničit co nejvíce dat.

Zprvu to vypadalo jako cílený kybernetický útok na Ukrajinu, po napadení dalších zemí se však začalo psát o další vlně ransomwaru Petya v jeho nové modifikaci. V podstatě se tedy mělo jednat o podobnou smršť, která před týdny zasáhla svět v souvislosti s vlnou WannaCry.
 

V čem byl konkrétně problém?
Když ransomware zašifruje počítač, vytvoří pro něj jedinečný identifikátor, který útočníkovi poslouží k tomu, aby na jeho základě mohl oběti vygenerovat dešifrovací klíč, který počítač uvede opět do provozu. Vypadá to jako ransomware, šifruje to soubory jako ransomware, žádá to výkupné jako ransomware…Ale zašifrovaná data už nikdy nedešifruje, protože chybí klíč.

Pokud se do vašeho systému ransomware postavený na vzorku Win32/Diskcoder.C, nejlepší reakcí je okamžité vypnutí počítače. Zatímco zašifrování spouštěcího záznamu trvá jen několik sekund, znepřístupnění dalších dat může zabrat i několik hodin. Proto je nutné po restartu počítače (který Petya vyžaduje) jej ihned vypnout. Právě v tomto okamžiku totiž zobrazí požadavek výkupného a započne šifrování dalších dat.

Autor:

Bc. Tomáš Winige

ECDL tester a odborník na hardware, který Vás zároveň poučí i o registrech využívaných na obcích a městech (registr obyvatel, nemovitotí a matrikou).

Energetika
Ubytování a turistika