O firmě | Kontakty | Společenská odpovědnost | Kariéra | Podpora | Fotogalerie

Úvodní stranaČlánky › Mé první zkušenosti s Windows 10

Mé první zkušenosti s Windows 10

Zveřejněno: 31.07.2015

Ve středu 29. července Microsoft do světa vypustil nový operační systém Windows 10. Pro majitele počítačů nebo notebooků se systémem Windows 7 včetně SP1 nebo Windows 8.1 je možný upgrade na Windows 10 zdarma. Ze zvědavosti jsem tento upgrade vyzkoušel. Mám 10“ červený netbook Dell, kterému říkám Karkulka a na něm Windows 7 Pro. Podle dřívějších informací by měly být „desítky“ rychlejší než Windows 7 a to i na pomalých zařízeních, tak jsem byl zvědav, jak se s tím vypořádají. Netbook má jen jedno-jádrový Intel Atom s frekvencí 1,6 GHz a RAM pouze 1 GB. Pustil jsem se tedy do upgradu. Samotný upgrade není nic složitého pro trošku zkušenějšího uživatele. Komplikace může nastat později s vyladěním systému. Některé programy ve Windows 10 nefungují a pro některá zařízení prostě nejsou k dispozici ovladače.

 

Upgrade nabídne tři varianty:

  • První je zachování uživatelských souborů a nastavení aplikací.
  • Druhá varianta zachová pouze soubory a vše ostatní vymaže a provede instalaci Windows 10.
  • Třetí varianta odstraní vše a nainstaluje čistý systém.

Já jsem provedl první variantu, protože jsem nechtěl o nic přijít. To se také povedlo. Když jsem poprvé spustil netbook už s desítkami, tak musím přiznat, že jsem byl překvapen. Opravdu se mi zdá, že nejsou tak líné jako byl Windows 7 na tomto netbooku. Uvidím až později při práci. Abych ale dostal desítky o stavu pro pohodlnou práci, musel jsem nejdřív řešit ovladače pro grafickou kartu. Ovladače od Microsoftu mi nedovolili nastavit vyšší rozlišení než 800x600. Bohužel tento netbook nepodporuje ani Windows 8.1, takže mi nezbývalo než zkusit použít ovladače z Windows 7. Zpočátku se sice systém bránil, že to nejsou ty správné, ale později se podařilo. Rozlišení už sice lze nastavit vyšší, ale při vykreslování grafiky se mi zdá, že to teď chvilku trvá.

 

Byl to zatím můj první upgrade na jediném zařízení. Uvidíme, jak se k tomu postaví výrobci HW a připraví ovladače i pro starší zařízení. Zatím se můžeme dostat u některých zařízení do neřešitelných problémů, kdy nakonec nezbyde než vrátit původní Windows 7. Na to je pamatováno i v desítkách a tuto funkčnost přidali. Nemám však vyzkoušeno. Zatím se jeví na stejném zařízení Windows 10 trošku svižnější než Windows 7, ale tak velký rozdíl to zase není.

Fotky:

Autor:

Bc. Tomáš Winige

ECDL tester a odborník na hardware, který Vás zároveň poučí i o registrech využívaných na obcích a městech (registr obyvatel, nemovitotí a matrikou).

Energetika
Ubytování a turistika