O firmě | Kontakty | Společenská odpovědnost | Kariéra | Podpora | Fotogalerie

Úvodní stranaČlánky › Srovnání notebooků, ultrabooků a netbooků

Srovnání notebooků, ultrabooků a netbooků

Zveřejněno: 28.05.2013

Poslední dobou se ve světě hodně mluví o tabletech a ultraboocích. Co to však ten Ultrabook je?  A jaký je rozdíl mezi ultrabookem, netbookem a notebookem?

Nejprve si popíšeme rozdíl, mezi netbookem a notebookem. Netbooky přišly na trh před pár lety, ale proč? Vývoj technologií jde rychlým tempem kupředu a tak s postupem času, rostly i palce na uhlopříčkách notebooků. To se však nelíbilo lidem, kteří hodně cestují a potřebují malé snadno přenosné zařízení. V té době už byly notebooky  moc velké a pro často cestující lidi kvůli nepotřebným výkonným komponentům byly příliš těžké.

Proto se začaly vyrábět netbooky - malé, lehké, ideální pro otevření wordu a na prohlížení internetu. S příchodem dotykových technologí, začaly (stejným lidem) vadit nepotřebné hardwarové klávesnice, které jen zvětšovaly váhu celého přístroje. A tak přišly na trh tablety. Někteří ale opravdu tu klávesnici potřebují, ale nechtějí se vzdát nízké hmotnosti a malých rozměrů! Tuto mezeru našel jako první gigant Apple, který do těchto vod vyslal svúj Macbook Air. Malý, tenký, rychlý. To se však nelíbilo konkurenci, v čele s firmou Asus, který přišel s nápadem ultrabooků. Ultrabook je v podstatě notebook, který musí splňovat několik podmínek. Jednou z hlavních jsou rozměry. Tloušťka ultrabooku nesmí přesáhnout určitou mez, taktéž rozměry těla a jeho váha nesmí překročit 1,2kg. Dalším parametrem je minimální trvanlivost baterie, která musí vydržet minimálně osm hodin v chodu. Dalším parametrem je tzv. cloud, tedy zdílení souborů se serverovým úložištěm, tzn. že aplikace a soubory nejsou zapisovány na disk v přístroji, ale posílají se na tzv. cloud. Ultrabook tak nemusí obsahovat zbytečné, těžké pevné disky, ani nepotřebné výkonné grafické karty.

 

Zdroj: www.pocitace-hardware.cz

Autor:

Bc. Tomáš Winige

ECDL tester a odborník na hardware, který Vás zároveň poučí i o registrech využívaných na obcích a městech (registr obyvatel, nemovitotí a matrikou).

Energetika
Ubytování a turistika