O firmě | Kontakty | Společenská odpovědnost | Kariéra | Podpora | Fotogalerie

Úvodní stranaČlánky › Procesory Intel obsahují chybu. Hodně počítačů na světě se zpomalí

Procesory Intel obsahují chybu. Hodně počítačů na světě se zpomalí

Zveřejněno: 05.01.2018

Není tajemstvím, že společnost Apple úmyslně zpomaluje iPhony, tuto informaci nadělila svým uživatelům před Vánocemi. Na svoji obranu americký počítačový gigant tvrdí, že to „dělá v zájmu uživatelů“. Věc se má tak, že pokud je baterie příliš stará, snižuje se uměle výkon jablečných smartphonů, aby nedocházelo k neočekávaným chybám.

Teď se ale problém, tkvící ve zpomalování svých systémů, bude týkat také společnosti Intel – největšího výrobce procesorů pro stolní počítače, notebooky a tablety na světě. Podle serveru The Register totiž byla v několika posledních generacích procesorů tohoto výrobce odhalena hardwarová chyba, která má dalekosáhlé následky.

Při pohledu na technickou stránku věci je chyba opravdu kritická. Kvůli bezpečnostní trhlině se může dostat škodlivý kód do adresního prostoru, který byl vyhrazen pouze pro jádro systému. Řeč je tedy o prostoru, ke kterému neměl mít uživatel přístup.

 

Antiviry asi také nepomohou

Zkráceně, kvůli chybě mohou počítačoví piráti propašovat virus přímo do procesoru, aniž by se před ním mohl uživatel jakkoliv chránit. S adresním prostorem totiž nemohou pracovat například ani antivirové programy.

V současnosti jsou uživatelský prostor i ten pro jádro systému v procesoru mapovány společně, oprava chyby však vyžaduje jejich oddělení. A podle serveru The Register to je právě kámen úrazu, protože po implementování záplaty dochází k citelnému zpomalení celého systému.

Vzhledem k tomu, že procesory společnosti Intel využívá více než 80 % počítačových systémů na světě, jde skutečně o problém obrovských rozměrů. Všem uživatelům – domácím i firemním – se kvůli tomu totiž sníží výkon jejich sestav.

Společnost Intel zatím drží všechny informace o chybě pod přísným embargem. Dokud nebudou záplaty nainstalované na všech počítačích, pomohlo by zveřejnění všech detailů hackerům v plánování útoků, aby mohli chybu skutečně zneužít v praxi.

 

Výkon téměř o pětinu nižší

Podle serveru The Register se problémy ovšem týkají procesorů Intel Core šesté, sedmé a osmé generace. Dále pak trhlina postihuje čipy Xeon v5, v6, Xeon-W a také procesory Pentium a Atom z nižších řad Apollo Lake.

Zahraniční servery specializující se na testování hardwaru, začaly okamžitě zkoušet výkon svých sestav před a po instalaci záplaty. A výsledky jsou alarmující. V některých případech totiž výkon poklesne klidně až o 17 %, tedy téměř o pětinu, což je již opravdu nemálo.

 

Postiženy všechny systémy

Pokles výkonu je zřejmý především v situacích, kdy jsou procesory nasazeny ve firemním sektoru, například v serverech, na kterých běží nejrůznější databáze. Problém týká všech nejpoužívanějších operačních systémů, tedy Windows, macOS i linuxových alternativ, které jsou nasazovány v serverové sféře.

Velké podniky již kvůli tomu nahlásily odstávky svých systémů, aby mohly nainstalovat potřebné záplaty. Amazon své virtualizační služby vypne na několik hodin ještě tento týden, Microsoft má stejný proces údržby naplánovaný na příští středu.

Stejně tak budou postupně nuceni provést aktualizace i běžní uživatelé, neboť v opačném případě vystavují své systémy možnému riziku. Zda bude společnost Intel úbytek výkonu svým zákazníkům nějak kompenzovat, zatím nikdo neví.

 

Mají problém i další výrobci?

Jak upozornil server Grsecurity, bezpečnostní aktualizaci vydala pro své procesory také konkurenční společnost AMD. Ta však v oficiálním prohlášení tvrdí, že možnost zneužitelnosti objevené trhliny je prakticky nulová a že její procesory by neměly po instalaci záplaty trápit ztráty výkonu.

Vzhledem k tomu, že procesory AMD využívá výrazná menšina počítačů, testy se soustředí primárně na čipy od konkurenčního Intelu. Rozsáhlejší testy tak budou až po nějaké době.

Podobná chyba nicméně byla objevena i u čipů platformy ARM, které využívá většina mobilních telefonů. Společnost ARM oznámila, že již poskytla nástroje k odstranění bezpečnostních nedostatků.

 

Autor:

Vítězslav Ševčík

Spisová služba, obchodní činnost

lektor Spisové služby Ginis - SSD.

 

 

Energetika
Ubytování a turistika