O firmě | Kontakty | Společenská odpovědnost | Kariéra | Podpora | Fotogalerie

Úvodní stranaČlánky › Srovnání edic: Windows 8, Windows 8 Pro a Windows RT

Srovnání edic: Windows 8, Windows 8 Pro a Windows RT

Zveřejněno: 26.04.2013

Jestliže si chcete pořídit nový notebook, až na výjimky, jej už neseženete s operačním systémem Windows 7. Výrobci do notebooků již standardně instalují nejnovější operační systém Windows 8.

Mohl by se vám hodit přehled největších rozdílů mezi základní a vyšší edicí Pro. Levná edice by vás uspokojit nemusela, stejně tak se ale ve vašem případě mohou Windows 8 Pro ukázat jako zbytečná investice. A pokud uvažujete o tabletu s Windows RT, zjistěte, jak budou omezené.

Jako obvykle není k dispozici jedna verze produktu. Ve srovnání s minulými roky však nebudete mít takové dilema. Tentokrát jsou běžně dostupné pouze dvoje Windows, a sice Windows 8 (někdy se ještě dodává Core, aby bylo jasné, že jde o základní edici, nikoli o obecné označení) a Windows 8 Pro.

Není od věci, abyste věděli, co přesně budete mít navíc ve verzi Pro ve srovnání s Windows 8 Core. Například budete moci používat Windows Media Center, který v základní edici nerozběhnete. Doplňková funkce bude dostupná za poplatek, pravděpodobně bude stát okolo deseti eur, přičemž základní edici vám rovnou povýší na Pro. Microsoft zjevně chce, abychom všichni měli Windows 8 Pro.

Microsoft se však ani nebojí ukázat, jak budeme používat ryze tabletová Windows RT. Zde se především budeme muset obejít bez desktopových aplikací do třetích stran, neznamená to ale, že byste byli nutně v nevýhodě. Platforma ARM má rovněž pár předností, například bude možné udržovat zařízení při životě podobně jako mobilní telefon. Když obrazovku zapnete, budete mít k dispozici plný výkon, avšak po uzamknutí a zhasnutí displeje spotřeba klesne na naprosté minimum. Systém nicméně při vědomí bude, takže vám bude rovněž schopen nahlásit příchozí e-maily atp.

Pokud jde o spotřebu a dobu výdrže na akumulátor, budou na tom stroje s Windows RT mnohem lépe než tablety s Windows 8, postavené na platformě od Intelu. Obecně se dá říct, že běžným domácím uživatelům budou stačit Windows 8 Core. Náročnější si pak na své počítače pořídí Windows 8 Pro, která obsahují funkce užitečné spíše pro firmy. Bootování z virtuálního disku nebo šifrování souborového systému, všechny tyto vychytávat těžko vzbudí velké nadšení v domácnosti.

Zdroj: www.microsft.cz, cnews.cz

Autor:

Bc. Tomáš Winige

ECDL tester a odborník na hardware, který Vás zároveň poučí i o registrech využívaných na obcích a městech (registr obyvatel, nemovitotí a matrikou).

Energetika
Ubytování a turistika