Kariera

Úvodní stranaKariéra › Zásady bezpečného chování na internetu

SPRÁVCE CLOUDOVÉ PLATFORMY MICROSOFT AZURE

Hledáte zajímavou práci? Hodláte získat zkušenosti a stát se specialistou v oblasti poskytování IT služeb organizacím veřejného sektoru? Popis Vaší činnosti: Konfigurace a optimalizace prostředí platformy Microsoft AZURE pro provoz informačního systému GINIS Analýza a návrhy řešení požadavků uživatelů, spolupráce s programátory Zavádění IS nových zákazníků veřejné sprá...

28.04.2022 Přečíst celé

KONZULTANT SPISOVÉ SLUŽBY

Hledáte zajímavou práci? Hodláte získat zkušenosti a stát se specialistou v oblasti poskytování IT služeb organizacím veřejného sektoru? Popis Vaší činnosti: Implementace, školení a podpora uživatelů systému spisové služby GINIS Zavádění spisové služby u nových zákazníků veřejné správy, samosprávy, škol Rozvoj spisové služby u stávajících zákazníků veřejné správy,...

28.04.2022 Přečíst celé

Zásady bezpečného chování na internetu

07.09.2021


Vyhledávání na internetu

Pro bezpečné vyhledávání na internetu existuje několik základních bezpečnostních pravidel. Aktuálně obsahuje internet více než 1,8 miliard stránek.

Průměrný člověk stráví na internetu každý den 3 hodiny a 20 minut.

Neklikejte na neznámé odkazy

Takový odkaz vás může přesměrovat na nebezpečné webové stránky, stáhnout do počítače škodlivý software, případně ukrást některé z vašich osobních údajů. Na jednoduchou kontrolu toho, zda je URL bezpečná, můžete využít online URL skener od VirusTotal.

 

Zkontrolujte přítomnost SSL certifikátu

Na webech kde zadávate své osobní údaje nebo se chystáte něco koupit a zaplatit online, je nutná přítomnost platného SSL certifikátu (https:// označena zelenou barvou a ikonou zámku). Tento zámek zaručuje šifrovanou komunikaci mezi vámi a webovou stránkou a tím pádem i ochranu zadávaných údajů. Pro více informací o SSL certifikátů zde..

 

Extrémně lákavá reklama

Auto za jednu SMS, dovolená za 10 EUR a příjem do konce života. Ačkoli to zní hezky, jde o klasický clickbait, tedy klamavou reklamu s cílem zisku nebo poškození toho, kdo na ni klikne.

 

Pozor na překlepy

Jednou z největších hrozeb na internetu je dnes phishing a sociální inženýrství. Tyto hrozby těží z nedbalosti, nepozornosti nebo důvěřivosti uživatelů internetu. Překlep v url adrese.

 

Chraňte své soukromí!

V žádném případě neposílejte své osobní údaje, webový prohlížeč sleduje vaší aktivitu, pro blokování sledování existuje nástroj Privacy Badger

 

Online komunikace

Online komunikace má dnes mnoho podob. Nejčastěji využíváme sociální sítě, instantní zprávy a emaily. Dbáte však na to, jak chrání provozovatelé těchto služeb vaše zprávy a jejich obsah? Bez ohledu na bezpečnost samotných služeb, toto jsou naše doporučení pro zvýšení bezpečnosti vaší online komunikace.

 

Šifrované e-maily

Pokud vám opravdu záleží na ochraně vašeho soukromí a na bezpečnosti e-mailů, které posíláte, začněte využívat jejich šifrování.

Tradiční poskytovatelé e-mailů (jako např. Gmail) vaše zprávy nešifrují. Musíte to udělat sami. Poslouží vám na to dobře například rozšíření Mailvelope.

 

Odesílání a ukládání souborů online

Jednou z věcí, které si zaslouží vaší pozornost, je i bezpečné odesílání a ukládání a souborů online. Zatímco velcí poskytovatelé cloudu (Google, Apple apod.) Nabízejí obstojnou ochranu vašich dat, existují i online úložiště s vyšší úrovní zabezpečení. Za takové pokládáme například služby Tresorit nebo Sync.

 

Aktualizace systému a aplikací

Při vyhledávání na internetu vystavujete riziku nejen sebe a své osobní údaje, ale i software a zařízení, které používáte. Proto je opravdu důležité vždy aktualizovat operační systém a software na vašem počítači a smartphonu na nejnovější verzi. Kromě nových funkcí totiž softwarové aktualizace přinášejí mnohdy i vylepšení bezpečnosti a odstranění známých chyb.

 

Správa hesel

Našim doporučením je i používání silných hesel, která budou jedinečná pro každý váš online účet. Najděte si systém v tom, jak si hesla vytvoříte tak, aby byla dostatečně dlouhá, ale zároveň zapamatovatelná, případně použijte správce hesel. Snadné používání a přehledné uživatelské prostředí nabízí například bezplatný LastPass nebo KeePass. Nedoporučujeme vám využívat automatické ukládání a vkládání hesel přímo přes váš internetový prohlížeč, protože to není bezpečné.

 

2-faktorová autentifikace

Velmi vhodným doplňkem ochrany vašich online účtů je i 2-faktorová autentifikace. Ta vaši identitu ověří dodatečně zaslaním SMS zprávy nebo vygenerováním speciálního kódu v rámci mobilní aplikace. Dnes už množství služeb nabízí 2-faktorovou autentifikaci nativně přes svou vlastní mobilní aplikaci. U ostatních služeb můžete využít aplikaci Google Authenticator , která generuje časově omezený autentizační kód uvnitř aplikace, a tak je dokonce použitelná i bez připojení mobilního zařízení na internet.

 

Ochrana při připojení na veřejné sítě

Při připojení na veřejné (většinou nezajištěné) Wi-Fi sítě nebo všude tam, kde si nejste jisti bezpečností připojení, byste měli využívat VPN nebo jiný anonymizer vaší identity.

 

Stahujte opatrně

Stahujte jen z ověřených a oficiálních stránek. Snaha ušetřit se Vám nemusí vyplatit, neboť stažením výhodného softwaru zdarma můžete přijít o mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. S nelegálně získaným softwarem nebo hrami si stahujete i nechtěný nebezpečný obsah.

 

Hlídejte si antivirus

I když Váš software pro internetovou bezpečnost bohužel nemůže chránit a zneškodnit každou hrozbu, nevyplatí se ho ale zanedbávat. Pokud ho udržujete aktuální, je schopen detekovat většinu běžného malwaru a odvrátit tak hrozbu pro Váš počítač i digitální soukromí.

 

 

Zdroj: https://citadelo.com/cz/blog/bezpecnost-na-internetu-umite-se-chovat-online-prostredi-bezpecne/


Fotky:


Autor:

František Marada

LAMP Stack Web Developer

Microsoft Azure Developer