Aktuality

Úvodní stranaAktuality

ASI informační technologie s.r.o. - Mohelnice

Zkušenosti z certifikace Microsoft Azure Fundamentals

22.12.2020


Svět technologií v IT se neustále mění, jde kupředu a my samozřejmě jdeme s ním. Stále více se rozmáhají cloudová řešení, kdy si organizace nevydržují vlastní infrastrukturu, která stojí mnoho peněz, elektřiny, a úsilí ke správě, ale namísto toho využívají řešení „v oblacích“, odkud odebírají přesně to, co potřebují formou služby a o nákup nebo fyzické zabezpečení se vůbec nestarají. Cloud MS Azure využíváme již řadu let, nicméně protože i tento se neustále vyvíjí a poskytuje nové možnosti, jsme se rozhodli naše zkušenosti podložit certifikací společnosti Microsoft, která cloud Azure poskytuje a provozuje.

Za tímto účelem jsem navázal na roční vzdělávací proces dvoudenním seminářem  14. a 15. prosince k detailnímu seznámení s možnostmi služeb v Microsoft Azure. Jednalo se o kurz AZ-900: Microsoft Azure Fundamentals, který probíhal kompletně v anglickém jazyce. Ač pro mne byla většina informací opakováním již zaběhnutých znalostí a postupů, přece jen kurz obsahoval několik důležitých informací, které nám dovolí naše služby, které Vám coby našim zákazníkům rozšířit a zlepšit.

Kurz byl, dá se říci „kobercovým bombardováním“ všech služeb Microsoft Azure. Necílilo se tedy na žádný „cíl“ neboli službu do hloubky, ale pokryli jsme v podstatě všechny služby a řešení, která Azure nabízí, i jakým způsobem jsou pak řešena v jejich datacentrech i jejich technické, i fyzické zabezpečení.

Po absolvování kurzu jsem získal možnost složit certifikační zkoušku. Rezervace termínu pro testování po internetu, které zajišťuje pro Microsoft firma Pearson VUE bylo poněkud kostrbaté. Několikrát jsem musel zvolit jiný termín, protože než jsem se proklikal rezervačními formuláři tak byl již zabraný, a v jedné chvíli se dokonce zdálo, že systém oznámil nedostupnost termínu až po jeho zaplacení, což naštěstí nebyla pravda. Po registraci se mi zpřístupnil test lokálního počítače, zda splňuje technické požadavky pro průběh kurzu.

Mezi požadavky na uchazeče o certifikát patří především vysoká úroveň anglického jazyka. Dále pak registrace osobním účtem do vzdělávacího portálu společnosti Microsoft – jejich certifikační programy jsou vázány jen a pouze na soukromé osoby. Zde je potřeba vyplnit údaje o studentovi a adresu pro doručení fyzického certifikátu. Dále je potřeba vybrat si termín požadované zkoušky, a vyplnit všechny formuláře včetně platební metody dříve než to stihne někdo jiný, viz výše. Následně počítač, na kterém uchazeč bude test vyplňovat, musí mít připojenou webkameru a mikrofon, a musí být připojen k internetu připojením alespoň o rychlosti 1Mb/s. Pracovní stůl musí být absolutně čistý – žádné mobily, peněženky, jídlo, a tak podobně. V místnosti s vámi nesmí během testu být nikdo další.

Před testem samotným je třeba buďto webkamerou nebo mobilním telefonem vyfotit vlastní obličej, doklad totožnosti s fotografií a podpisem (občanský/řidičský průkaz, pas…) z obou stran kvůli ověření totožnosti, a následně pracovní stůl a jeho okolí. Já jsem zvolil možnost nafotit vše přes telefon, což možná nebyla nejšťastnější volba. Webová stránka, přes kterou jsem nahrával potřebné fotografie, opakovaně padala. Pokud budete tyto certifikační zkoušky skládat také, doporučím nemít otevřených více záložek v prohlížeči, ani žádné aplikace na pozadí.

Po úspěšném předání se po několika minutách připojil proktor, zkontroloval, že mám čistý stůl a vše nastavené jak má být, a připustil mne k testu. Výsledky testu jsem měl k dispozici ihned po vyhotovení a odevzdání, naštěstí pro mne byl výsledek pozitivní. Test samotný byl opět v anglickém jazyce a náhled na certifikát, který budu v následujících týdnech očekávat.

Doufám, že pro Vás má zkušenost byla užitečná, a kdyby to ne, tak alespoň úsměvná.

S přáním klidných, šťastných a veselých svátků vánočních,


Fotky:


Autor:

Jakub Jeřábek

Spisová služba:

Odborník, implementátor a školitel a metodik elektronické spisové služby GINIS Standard v ASI informační technologie, VAR GORDIC, vedení a pomocné procesy spisové služby, certifikovaný auditor spisové služby (IPSD),

IT:

Certifikovaný odborník správy IT hardware i software, se zaměřením na systémy Microsoft Windows - SQL, IIS, aj.; síťové prvky, a cloudová řešení (certifikáty ECDL, GOPAS a Zyxel)